Рекомендації для батьків з питань формування національно – патріотичного виховання

29.Сер.2023
Рекомендації для батьків з питань формування національно – патріотичного виховання

https://uied.org.ua/28-chervnya-ukrayina-vidznachatyme-27-mu-richnyczyu-pryjnyattya-konstytucziyi/ – патріотичний кейс дошкілля України

ШАНОВНІ БАТЬКИ! Пропонуємо вам ознайомитися з завданнями з національно-патріотичного виховання дітей, які ми маємо вирішувати разом.

Діти 3-го року життя:

-Розвивати інтерес до рідного міста (села).

-Вчити називати місто (село), де проживає дитина.

-Заохочувати до відзначення свят (Святого Миколая, Різдво, Великдень, День Матері), дотримання традицій, звичаїв, до участі в прикрашанні групової кімнати та власної домівки.

-Привертати увагу до Державного прапора України.

Діти 4-го року життя

-Ознайомлювати з назвою рідного міста (села), вулиці, на якій мешкає дитина, закріпити назви об’єктів найближчого довкілля (аптека, крамниця, перукарня, тощо).

-Заучувати вірші про рідну землю, місто, село.

-Ознайомлювати з назвою рідного краю, з Державним прапором України. Пояснювати, що у державні свята на будинки вивішують Державний Прапор України.

-Вчити впізнавати на портретах Т. Шевченка – українського поета.

-Читати дітям вірші Т. Шевченка; наспівувати покладені на музику твори Кобзаря.

-Підводити дітей до розуміння того, що пам’ятники Т. Шевченкові є в кожному місті.

Діти 5-го року життя

-Вчити диференціювати поняття “місто” і “село”, область; знаходити тотожне, відмінне.

-Продовжувати формувати знання про своє місце проживання: вулицю та прилеглі до неї інші вулиці.

-Вчити визначати місцезнаходження дому, дошкільного навчального закладу, місця роботи батьків, аптеки, поліклініки, крамниці тощо.

-Давати поняття про головну вулицю (площу) свого населеного пункту, ознайомлювати з визначними місцями міста (села).

-Формувати уявлення про те, що ми живемо в Україні, про своє рідне місто (село). Розповісти, що кожне місто має свій герб. В місті є визначні місця та пам’ятники видатним українським особистостям.

-Формувати уявлення про Т. Шевченка та його творчість, залучати до слухання і розучування його віршів, вшановування його пам’яті. Продовжувати ознайомлювати дітей із державною символікою: Державним прапором України, Державним гербом України, Державним гімном України.

Діти 6-го року життя

-Поглиблювати знання дітей про нашу Батьківщину – Україну, самостійну незалежну державу.

-Розповісти, що 24 серпня – День проголошення незалежної самостійної держави України.

-Ознайомлювати зі столицею нашої держави містом Києвом: розташоване на мальовничих берегах річки Дніпро; у Києві працює Президент, Верховна Рада України; головна вулиця Києва – Хрещатик; навесні Київ прикрашає цвітіння каштанів; у Києві багато цікавих пам’яток історії, проспектів, мостів через Дніпро, парків, метро.

-Дати уявлення про найбільші міста України (Львів, Запоріжжя, Харків, Донецьк, Одеса), культурні пам’ятки та працю людей у цих регіонах: Донецьк – шахти, видобуток вугілля; Запоріжжя – металургійні комбінати, Одеса – море, морський порт).

-Формувати уявлення про природні багатства: річки (Дністер, Південний Буг, Дніпро, Тиса); гори Карпати і Кримські; моря (Чорне та Азовське) тощо.

-Продовжувати ознайомлювати дітей із державними символами України: Прапором та значенням його кольорів; Гербом – символом влади та значенням тризуба, Гімном – символом державної єдності, Конституцією України – головним законом держави. Виховувати у дітей шанобливе ставлення до них.

-Розширювати уявлення про творчість Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки та інших українських письменників, художників, композиторів. Викликати інтерес до їх творчості, вчити вірші, пісні, розглядати репродукції картин. Ознайомлювати з історичними місцями, пам’ятниками, музеями, вчити вшановувати видатних земляків.

-Ознайомлювати з визначними датами сучасної історії рідного краю. Продовжувати ознайомлювати з рідним містом (селом), природним ландшафтом, установами, спорудами, підприємствами, парками, пам’ятниками; пояснити походження назви міста (села); з назвою області, обласним центром, чим славиться область (споруди, підприємства, пам’ятники, заказники).

-Формувати уявлення про Україну, народи та нації, їх відмінність і подібність. Розповідати про українську армію, яка захищає територію України, дбає про спокій людей, давати поняття про різні роди військ (прикордонники, танкісти, піхота, льотчики) та їх основне призначення.

-Виховувати почуття гордості за належність до українського народу.

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ

«ВИХОВУЄМО МАЛЕНЬКИХ ПАТРІОТІВ»

1.Говоріть з дитиною про рідну країну, про Україну. Адже цінність сімейних бесід і розмов в тому, що відбуваються вони у безпосередній і довірливій атмосфері. Саме слово мами та тата , розповідь дідуся або бабусі про Батьківщину запам’ятовується дитини надовго. Через ці розповіді дитина залучається до пізнання свого рідного краю, його історії та сучасності.

2.Відзначайте з дітьми народні, державні свята. Розповідайте про них. При можливості відвідуйте святкові заходи у Вашому місті. Це сприятиме формуванню патріотичних почуттів у дошкільників.

3При можливості подорожуйте з дитиною по визначним місцям свого міста, області, країни. Знайомте дитину з культуро, традиціями певного регіону. Відвідуйте пам’ятні та визначні місця там, де ви перебуваєте. Такі подорожі, екскурсії, розповіді відіграють неоціненну роль в становленні особистості дитини.

4.Залучайте дітей до художнього слова, до перегляду фільмів та мультфільмів українською про Україну, до слухання української музики, перегляду вистав та виступів хореографічних колективів. Розмовляйте з дитиною про її враження, пояснюйте, якщо щось їй не зрозуміло, відповідайте на дитячі запитання щиро, відверто, чесно.

5Знайомте дітей з державними, національними символами. Розповідайте про них, пояснюйте важливість шанобливого ставлення до Державного Гімна, Державного Прапора, Державного Герба; до народних символів: батьківської хати, вишитого рушника, сорочки, материнської пісні, верби і калини, хрещатого барвінку, писанки і лелеки, хліба на столі…

6. Будьте самі взірцем для наслідування, відповідальними й обережними у своїх діях. Виховуйте прикладом : гарною українською мовою, чесною поведінкою, своїми діями та відношенням до оточуючого світу. Важливо – батьків – показати позитивний приклад, з якого дитина могла б переймати найкращі риси, що забезпечить неперервність традицій від покоління до покоління.

7. Розширюйте коло спілкування дитини з іншими дітьми, дорослими. Звертайте увагу на дотримання культури спілкування. Обмінюйтеся досвідом сімейного виховання з іншими родинами. Розвивайте у дитини вміння поводитися природно, тактовно та гідно.

8.Для національно-патріотичного виховання дітей у родині використовуйте різні форми взаємодії: власні бесіди-спогади; подорожі рідною країною; створюйте сімейні літописи; залучайте дітей до трудових справ; використовуйте твори літератури і мистецтва; беріть участь у масових заходах з нагоди національних і державних свят; долучайтеся до співпраці з дошкільним закладом тощо.

Шановні батьки! Рекомендуємо разом з дітьми долучитися до художнього слова, ознайомити дітей з забавлянками, колисанками, потічками, казками. Адже  любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова.

Для дітей 3-го року життя

Народний фольклор

“Кую, кую чобіток”; “Печу, печу хлібчик”; “Іде коза рогата”; “Мишечка-шкряботушечка”; “Ой до нори, Мишко, до нори ;  “Вийди, вийди, сонечко”; “Прилетіла зозуленька”; “Гоп-гоп, козуню”; “Пішов котик на торжок”; “Скажу вам, діти, казку”; “Ходила квочка”; “Ой ти, коте, сірий”; “Котику сіренький”; “А-а-а, котки два”; “Водичко, водичко”; “Ой, люлі, люлі”; “Спи, дитинко, спи”.

Народні казки

“Курочка ряба”; “Рукавичка”; “Колобок”.

Для дітей 4-го року життя

Народний фольклор

“Прилетіла зозуленька”; “Ой ходила журавочка”; “Павлику-равлику”; “Сонечко, сонечко”; “Я маленький пастушок ; ”; “Два півники ; “Летів горобчик”; “Ой, ну, котку-рябку”; “Ой, кіт-воркіт”; “Повішу я колисочку”; “Люлі-люлі, мій синочку”; “Не йди, не йди, дощику”; колядки, щедрівки.

Народні казки

“Колосок”; “Котик і Півник”; “Коза-Дереза”; “Лисичка-Сестричка”; “Вовк і Чапля”

Для дітей 5-го року життя

Народний фольклор

“Бім-бом”; “Коляд, коляд, колядниця”; “Сію, вію, посіваю”; щедрівки; віншування, колядки, посівалки.

Народні казки

“Пан Коцький”; “Солом’яний бичок”; “Свого не цурайся”; “Двоє жадібних ведмежат” (угорська народна казка).

Для дітей 6-го року життя

Народний фольклор “Ходить гарбуз по городу” (укр. нар. пісня); колядки: “Нова радість стала”; “Бог ся рождає”; щедрівки: “Щедрий вечір, добрий вечір”, “Щедрівочка щедрувала”, “Ластівочка прилетіла”; посівалки:  “Ластівочка прилетіла”; “Сійся, родися”, “Сію, вію, повіваю”; гаївки: “Жила-була царівна”, “Ми голубку  голубили”, “А вже весна воскресла”, “Ти, зозуленько сива”, Виорем нивку”, “Розлилися води”, купальські пісні: “Проти Івана сонце іграло”, “Ой Іванку-купайлочку”.

Народні казки

“Зимівля звірів”, “Кирило Кожум’яка”, “Лисичка-сестричка і Вовк панібрат”, “Цап та баран”, “Кривенька качечка”, “Ох”, “Дванадцять місяців” (словацька народна казка), “Троє поросят” (англійська народна казка).

Легенди

“Древній Київ”, “Місто Житомир”, “Святий Миколай”, “Хліб і золото”, “Калина”, “Плакуча верба”

Шановні батьки! Перегляньте з дітьми відео (мультфільми, презентації тощо)! Після перегляду обговоріть з дитиною побачене, поясніть, якщо щось не зрозуміло. Це сприятиме розширенню знань дошкільників про рідний край, Україну; вихованню патріотизму, любові до свого краю.

«Україна – моя Батьківщина». Комплексне заняття для дітей дошкільного віку.

https://www.youtube.com/watch?v=CqXCHrn26NM

Розповідь про Україну

https://www.youtube.com/watch?v=O1rgHYByeCk

Пізнавальне відео для дітей про Україну

https://www.youtube.com/watch?v=-YTEjWCc5D0

Вивчення вірша “Про Україну”

https://www.youtube.com/watch?v=AgkROcjaMI8

КРАЇНА УКРАЇНА – Патріотичні Пісні про Україну – З Любов’ю до Дітей

https://www.youtube.com/watch?v=yTvVjqP0HoA

Дітям про Україну. Державна і народна символіка.

https://www.youtube.com/watch?v=pkiAY9lpXvw

Моя Україна (для дітей 4-5 років)

https://www.youtube.com/watch?v=V8IpWdQKDLU

Дитячі пісні про Україну

https://www.youtube.com/playlist?list=PLElG6fwk_0UkFsBXn991TUPqWUfEoL2O8

Українські народні казки

https://kazky.org.ua/zbirky/ukrajinsjki-narodni-kazky

Українські народні казки

https://derevo-kazok.org/ukrayinski-narodni-kazki/

Збірка казок для дітей українською мовою

https://www.youtube.com/watch?v=Xjz5d83ww2c

Народні промисли в Україні

https://www.youtube.com/watch?v=hPxhFvIN2ds

Народні ремесла (традиції, українська вишивка на одязі)

https://www.youtube.com/watch?v=5YXHLyjnzJ8

Українські народні ремесла

https://www.youtube.com/watch?v=PXTzCr6-Shk

Культура та традиції України

https://www.youtube.com/watch?v=zuEwz7OA72k

Народні свята, обряди та традиції українського народу

https://www.youtube.com/watch?v=ZBeydaey8Os