Обережно, небезпечні рослини!

01.Лип.2020
Обережно, небезпечні рослини!

ОТРУЙНІ РОСЛИНИ, ПРО ЯКІ ВАРТО РОЗПОВІСТИ МАЛЮКУ

             Літній період – пора активного відпочинку, оздоровлення та цвітіння небезпечних рослин. В цей час люди намагаються частіше бувати на свіжому повітрі, біля водних об’єктів, у лісі. Але мало хто замислюється над тим, що під час відпочинку на природі нас може очікувати зустріч з небезпечними рослинами. Тому, знання елементарних правил поводження з ними стануть запорукою здорового та безпечного відпочинку. Простий контакт з деякими лісовими та польовими рослинами може обернутися важким отруєнням. Не все, що росте в дикій природі можна чіпати, нюхати і тим більше їсти. Банальний контакт з деякими лісовими та польовими рослинами може обернутися тяжким отруєнням. Кілька ягід або міліграмів соку токсичної рослини, помилково прийнятої за корисну, можуть виявитися смертельною дозою.

              Отруйні рослини – це рослини, що виробляють і накопичують у процесі життєдіяльності отрути, що викликають отруєння тварин і людини. У світовій флорі відомо більше 10 тисяч видів таких рослин. На вигляд – це нічим не примітні квіточки, але контакт з ними може мати глобальні наслідки. Пропонуємо дізнатися про  отруйні рослини, які розповсюджені на території України, аби уберегти своїх малюків.

 Борщівник

Зовнішній вигляд: Рослина має високе стебло і велике листя. Може виростати до трьох метрів. Квіти білого або рожевого кольору, суцвіття у формі парасольки.

Де росте: Біля доріг, розташованих біля лісу. Також – на галявинах і пустирях.

Чим небезпечний: При контакті зі шкірою підвищує її чутливість до ультрафіолету, може викликати опік 1-3 ступеня. Наслідки відчутні не одразу – опіки проявляються через кілька годин після контакту. Якщо вже так вийшло, що дитина вирішила дослідити цю рослину і сік потрапив на шкіру, ретельно промийте її водою з милом і не з’являйтеся на сонці протягом двох днів.

Аконіт (Борець)

Зовнішній вигляд: Росте кущами. Має округле листя і квіти темно-синього або фіолетового кольору.

Де росте: На березі річок, гірських луках і навіть біля доріг. Головний критерій його розташування – вологий ґрунт.

Чим небезпечний: Містить отруйний алкалоїд – аконітин. При контакті зі шкірою викликає свербіж, а якщо аконіт виявиться в роті – не уникнути опіків і болю. Після контакту з рослиною швидко погіршується стан – спочатку частішає, а потім уповільнюється дихання, може бути запаморочення, параліч м’язів, зниження температури і озноб, мимовільне сечовипускання. Для летального результату достатньо всього двох міліграмів аконітину.

Блекота чорна

Зовнішній вигляд: Відрізняється дуже неприємним запахом. Але її плоди у формі глечика можуть зацікавити малюка. Блекота виростає до півтора метра у висоту, має липке листя і великі квіти брудно-білого або жовтуватого кольору з ворсинками.

Де росте: Біля доріг або житлових будинків, на оброблюваних полях.

Чим небезпечна: Отруїтися цією рослиною можна, спробувавши насіння або молоді паростки. Ознаки отруєння з’являються вже через 10-20 хвилин. Пересихає в роті, починається хрипота, червоніє шкіра, збільшуються зіниці. При складних випадках дитина може втратити свідомість або навіть впасти в кому.

Беладонна

Зовнішній вигляд: Має високі стебла і багато відгалужень. Але найцікавішими для малюка будуть плоди. Вони схожі на маленькі ягоди вишні і навіть солодкі на смак.

Де росте: Любить букові, дубові та інші ліси. Зростає також на узліссях, біля річок.

Чим небезпечна: Перші ознаки отруєння з’являються протягом 20 хвилин. У людини хрипить голос, пересихає горло, частішає серцебиття, розширюються зіниці. Отруєння може мати летальні наслідки – від паралічу легенів або судинної недостатності.

Болиголов плямистий

Зовнішній вигляд: Листя молодої рослини схожі на моркву, петрушку або кріп, тому його можна не розпізнати. Суцвіття формою схоже на парасольку, і складається з безлічі дрібних квіток.

Де росте: На пустирях, біля доріг, на городах, лісових галявинах, луках. Можна його зустріти і на звалищах, і біля залізниць.

Чим небезпечний: Рослина може викликати головний біль і запаморочення. Також ознаками отруєння є підвищення тиску, прискорене серцебиття, нудота. Зіниці розширюються, шкіра блідне, ковтати стає складно, з’являються судоми і навіть висхідний параліч. Є ризик померти від задухи. А в результаті контакту зі шкірою з’являється дерматит.

Віх отруйний (Цикута)

Зовнішній вигляд: Має розгалуджене стебло, двопере і трьохпере листя. Влітку з’являються білі маленькі квіти, що утворюють парасольку.

Де росте: Любить вологий ґрунт. Росте на заплавних луках, біля річок та озер.

Чим небезпечний: Якщо віх потрапив в шлунок, протягом 20 хвилин виявляються перші ознаки отруєння – пронос і блювота. Також серед симптомів – підвищене слиновиділення, біль у животі і припадки, які можуть призвести до смерті.

Вовчі ягоди

Зовнішній вигляд: Невеликий чагарник. Квітки рослини мають зеленуватий або рожевий відтінок. Плоди – невеликого розміру  чорного або червоного кольору.

Де росте: У лісах, також використовується як декоративна рослина.

Чим небезпечні: Червоні плоди рослини дуже привабливі для дітей. Але всього кілька штук цих ягід можуть викликати летальний результат. Ознаки отруєння: блювота, судоми, біль у животі, сильне слиновиділення. Якщо ж дитина просто доторкнеться до листя рослини, на шкірі можуть виникнути опіки і пухирі.

Дурман звичайний

Зовнішній вигляд: Рослина має великі білі квіти у вигляді труб і велике листя.

Де росте: У сирих місцях, біля доріг, житлових будинків.

Чим небезпечний: Особливо отруйне насіння дурману. Отруєння можна виявити за такими ознаками: розширені зіниці, внутрішньоочний тиск, прискорене серцебиття, блювота, головний біль. Якщо після потрапляння рослини в шлунок дитини, вона вип’є води, в роті з’явиться неприємний смак.

Амброзія полинолиста

Зовнішній вигляд: Вид отруйних трав’янистих рослин із родини айстрових. Рослина, що зовні нагадує полин чи коноплю. Стебло і листя опушені. Має квіти, зібрані в колосоподібні суцвіття на вершинах гілок, кошики з жіночими квітами розміщені в пазухах верхніх листків. Розрізняють дві форми амброзії: сірувата з червонуватими стеблами і дуже опушеними суцвіттями; зелена, розсіяноопушена.

Де росте: За життєвою стратегією — це рудерал, заселяє сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки, пасовища, пустирі тощо.

Чим небезпечна: виробляє отруйний пилок. У період цвітіння, коли концентрація пилку досягає свого піку, амброзія легко може викликати алергію. Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми. Кількох крупинок пилку цілком достатньо, щоб з’явилося запалення очей, утруднене дихання, сльозоточивість очей, а при особливо великих дозах — кон’юнктивіт.

Берізка польова

Зовнішній вигляд: Стебла довжиною 1-1,5 м, численні, тонкі, в’юнкі, спірально скручені, обплітають сусідні рослини. Корінь стрижневий, розгалужений, йде в ґрунт на глибину до 2 м. Листки чергові, яйцеподібно-еліптичні або довгасті, розташовані на черешках. Квітки білі або рожеві, лійкоподібні, до 2-х см, з поздовжніми темними смужками, зі слабким приємним ароматом, розташовані в пазухах листя. Цвіте в квітні — жовтні. Квітки відкриваються залежно від часу доби і змін погоди. Плід — гладка коробочка яйцеподібної форми з дрібним насінням.

Де росте: Росте вздовж доріг, на полях і в городах як бур’ян.

Чим небезпечна: Звичайна польова берізка не така нешкідлива, як може здатися на перший погляд. У рослині міститься смолиста речовина конвальвулін. Це сильна отрута, здатна призвести до паління в роті й носоглотці, болі у животі, діареї та зневоднення організму.

Лобода біла

Зовнішній вигляд: Зовні схожа з їстівною лободою. Однак, на відміну від останньої, лобода відноситься до отруйних рослин. Стебло прямостояче, розгалужене, борозенчасте, до 100 см заввишки. Листки чергові, прості, довгочерешкові, ромбовидно-яйцеподібні, цілокраї, тонкі. Квітки двостатеві, п’ятичленні, дрібні, малопомітні, зібрані в волотеподібне суцвіття. Цвіте у липні-вересні. Плід — однонасінний горішок з тонким плівчастим оплоднем.

Де росте: в посівах, на городах, засмічених місцях, біля доріг.

Чим небезпечна: Якщо її випадково сплутати, така помилка буде коштувати сильного нездужання у вигляді нудоти, блювоти, болю в животі, діареї та зневоднення організму.

Чистотіл

Зовнішній вигляд: Багаторічна трав’яниста рослина (30-100 см заввишки) з коротким кореневищем і жовтогарячим молочним соком. Стебло прямостояче, слаборебристе, як і листки, рідко вкрите волосками, вгорі розгалужене. Листки чергові, ясно-зелені, зісподу сизуваті, непарно-перисторозсічені з 3—11 сидячими зарубчастими частками. Квітки (близько 20 мм у діаметрі) на довгих квітконіжках, правильні, широкорозкриті, зібрані по 4—5 у зонтикоподібні суцвіття, які виходять із пазух верхівкових листків, жовтого кольору.

Де росте: на смітниках і узліссях, в листяних, мішаних лісах, у дворах, на городі. Тіньовитривала рослина. Цвіте у травні — червні.

Чим небезпечний: Рослина містить ряд алкалоїдів, що викликають блювоту, коліки, діарею, а при його прийомі всередину у великих дозах- смерть.

Арум плямистий

Зовнішній вигляд: трав’яниста багаторічна рослина, що відноситься до родини ароїдних. Коріння аруму потовщене, бульбоподібне. Листя черешкове, довге, прикореневе, серцеподібне, з темними плямами та цілими краями. Квітконосне стебло має довжину 30-40 см, на кінчику якого розміщені у початку дрібні одностатеві квіти. При цьому жіночі квітки знаходяться біля основи, а чоловічі – зверху над ними. При основі початок обгорнутий жовтим або коричневим покривалом. Плоди рослини – ягоди червоного кольору. Цвіте в травні.

Де росте: в букових лісах західних регіонів України. Населяє відкриті листяні ліси, узлісся, живоплоти, пустища в рудеральних місцях проживання.

Чим небезпечний: містить отруйну речовину ароін. Небезпечна вона тим, що паралізує центральну нервову систему. Контакт зі шкірою не обіцяє нічого хорошого, крім роздратування і   опіку. При отруєнні рослиною з’являються головні болі, діарея, пробиває холодний піт. У важкій формі до них додадуться судоми, галюцинації та аритмія.

Водозбір звичайний або орлики звичайні

Зовнішній вигляд: Трав’яниста рослина з сімейства жовтецевих висотою 30-70 см. та шириною 50 см. Листя складне, складається з трьох листочків. Квіти поодинокі або в цимозних суцвіттях, циклічні, актиноморфні, з подвійною оцвітиною. Цвіте наприкінці травня – на початку червня. Плід — п’ятилистянка. Зрілі плодики з косими бічними жилками, голі або опушені. Насіння численне, чорне, блискуче.

Де росте: повсюдно зустрічається на дачних ділянках і в лісі.

Чим небезпечний:  мало хто знає, що вона отруйна. Особливо – її квіти. Отруєння можна розпізнати по запамороченню, поколюванню язика, судомах кінцівок і аритмії. Важке отруєння може закінчитися летальним результатом, викликаним зупинкою дихання.

 

 

error: Content is protected !!