День української писемності та мови

11.Лис.2021
День української писемності та мови

9 листопада День української писемності та мови

Українська мова входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.
День святкування обраний невипадково: 9 листопада — це також день ушанування в Україні пам’яті Преподобного Нестора Літописця. Дослідники вважають, що саме з нього й починається писемна українська мова.

Цікаві факти про «солов’їну»
Сучасна українська мова налічує, згідно зі словником Національної Академії Наук України, близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.
Найбільше перекладений літературний твір — «Заповіт» Тараса Шевченка: 147 мовами народів світу.
Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер. Це слово «дихлордифенілтрихлорметилметан» — назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками.
Офіційно вважається, що після видання «Енеїди» Івана Котляревського українська мова була прирівняна до літературної мови. Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.
Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово «вороги» — «вороженьки».
Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера «п», на неї також починається найбільша кількість слів. Літера «ф» — найменш уживана. Слова, які починаються з цієї літери, здебільшого прийшли в українську мову з інших мов.

В цей день у дошкільному закладі проводились тематичні заняття, перегляд відео та мультфільмів, облаштування бібліотек найулюбленіших книг, образотворча діяльність, бесіди, міні концерти в групах, читання віршів тощо. Діти виконували народні пісні, грали народні ігри, слухали, драматизували та інсценували українські народні казки. У кожній групі відбулася виставка малюнків, декоративно-прикладного мистецтва, прослуховування дітьми у записах українських пісень. Діти обмінювалися думками щодо краси рідної мови. Вихователі створювали умови для розкриття дітям усього багатства мови рідної країни, оволодіння дитиною культури мовлення та спілкування, закріплення елементарних правил користування мовою у різних життєвих ситуаціях, ознайомлення з національними традиціями, обрядами, звичаями, оберегами українського народу; усною народною творчістю; творчістю українських поетів; виховання любові до України; формування сталого інтересу та поваги до державної мови.
***
Мова — краса спілкування,
Мова — як сонце ясне,
Мова — то предків надбання,
Мова — багатство моє.
Мова — то чиста криниця,
Де б’є, мов сльоза, джерело,
Мова — це наша світлиця,
Вона, як добірне зерно.
Мова — державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни —
Мову, як матір, любіть!
Федір Пантов

Використані джерела:

Сьогодні День української писемності та мови: цікаві факти про «солов’їну»


https://pustunchik.ua/ua/holidays/international-mother-language-day/virshi-pro-movu

Галерея зображень
error: Content is protected !!